/Files/images/права.jpg

ПРОГРАМА ПРАВОВОГО ВИХОВАННЯ ДІТЕЙ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ У ЗДО №15

Розвиток правової свідомості особистості це довгий, складний і суперечливий процес, що триває практично все життя людини. Первинні уявлення про соціальні норми поведінки людей, про необхідність певного порядку в людських взаєминах засвоюються в дитинстві, ще в дошкільний період. У дошкільні роки найбільш активно формуються погляди, життєві позиції. типові мотиви поведінки особистості. І від того, яке розуміння права і ставлення до нього виробляється в цей період становлення особистості, багато в чому залежить і подальша поведінка людини у правовій сфері.

На основі загального уявлення про соціально-правові явища і шляхом впливу на інтелектуальну, емоціональну і вольову сфери правосвідомості в дошкільному віці, на наш погляд, можливим є формування:

· шанобливого ставлення до встановлених правил поведінки;

· усвідомленого підпорядкування прийнятому правомірному стандарту поведінки;

· розуміння моральної і правової відповідальності за свої вчинки та поведінку, а також особистої відповідальності за вчинені порушення правил;

· установки на надання - допомоги працівникам правоохоронних органів, які здійснюють діяльність з припинення і попередження правопорушень;

· установок, що перешкоджають податливості кримінальним та асоціальним впливам;

· неприйняття насильницьких і інших асоціальних (незаконних) дій відносно людей, тварин, об'єктів навколишнього середовища з формуванням на цьому матеріалі правових переконань;

· ціннісної значимості сім'ї та доброчесного відношення до рідних і близьких;

· ціннісних уявлень про розсудливі і корисні форми відпочинку.

/Files/images/prava.jpg

ЦІЛІ І ЗАВДАННЯ

Правове виховання дітей дошкільного віку спрямоване на формування основних блоків функціональних компонентів структури їх правосвідомості:

· логіко-нормативного (елементарні знання дітей про свої права і обов'язки, тобто правова інформованість, розуміння соціально схвалюваних правил поведінки);

· емоційно-образного {суб'єктивне ставлення дитини до правил поведінки, ціннісне їх сприйняття, адекватна оцінка своїх і чужих вчинків з точки зору діючих правил поведінки);

· принципово-вольового, чи поведінкового (прояв активності в ситуаціях, коли необхідно керуватися соціальними правилами поведінки; реалізація правосообразної поведінки в різних видах діяльності, дотримання заборон і виконання обов'язків).

Модель організації правового виховання в дитячому садку, заснована на соціальному партнерстві дошкільного навчального закладу з батьками, вимагає створення умов для підвищення рівня правової культури всіх учасників правовиховного процесу, збудованого в єдину систему, підкріпленого достатнім змістовним і наочним матеріалом.

Основними завданнямиправового виховання у закладі дошкільної освіти є:

· створення умов для формування у дітей правової компетентності;

· ознайомлення з соціально-правовими нормами і правилами поведінки у формі, що відповідає віку;

· формування у дітей: соціальної відповідальності, здібностей розуміти і оцінювати свою поведінку і вчинки оточуючих людей, навичок спілкування в різних ситуаціях з орієнтацією на ненасильницьку модель поведінки;

· виховання у дітей шанобливого і терпимого ставлення до людей незалежно від їх походження, расової та національної належності, мови, статі, віку, особистісного та поведінкового своєрідності, в тому числі зовнішнього вигляду і фізичних вад;

· сприяння процесу формування у дітей: почуття власної гідності, своєї думки і навичок його вираження, умінь конструктивного вирішення конфліктів і суперечок; виховання поваги до гідності і думки іншої людини;

· створення в дошкільному навчальному закладі правового простору і умов для підвищення кваліфікації вихователів у сфері правового виховання;

· підвищення рівня правової культури педагогічного складу дошкільного освітнього закладу та батьків дітей, які відвідують дитячий сад;

· створення умов для організації взаємодії сім'ї та дошкільного навчального закладу з питань правового виховання та залучення батьків у правовиховний процес;

· підвищення рівня соціально-правової захищеності дітей як в дошкільному навчальному закладі, так і в сім'ї;

· формування у батьків розуміння відповідальності сім'ї за дитину, за дотримання його прав, необхідності створення в родині взаємин, заснованих на розумінні, турботі, ненасильницьких способи спілкування;

· надання необхідної допомоги сім'ям у здійсненні правовиховної діяльності.

Процес розуміння і внутрішнього прийняття дитиною соціально-правових явищ довготривалий і важко піддасться оцінці. При регулярній роботі з дітьми можна наочно переконатися в позитивних змінах в їх відношенні до себе і до інших людей, у зниженні рівня агресії у дітей, в сформованість у дітей власної думки, у зміні підходів до вирішення конфліктів і суперечок.

Реалізація програмних цілей і завдань дозволить: створити освітній простір для підвищення правової компетентності педагогічного складу та правового виховання дітей, залучити до правовиховної діяльність батьків.

Для вирішення поставлених цілей і завдань правовиховної діяльність у дошкільному навчальному закладі необхідно здійснювати за трьома напрямками: з педагогічним складом, з батьками, з дітьми.

На констатуючим етапі реалізації програми передбачається проведення діагностики рівня правової культури і діапазону потреб усіх учасників правовиховного процесу.

Успішність правового виховання в дошкільному освітньому закладі багато в чому визначається відповідною кваліфікацією педагогічних кадрів. Рівень підготовленості вихователів до здійснення правового виховання залежить від якості організованої в дитячому саду діяльності з підвищення кваліфікації педагогів як організаторів правового виховання та їх правової культури.

Педагогам необхідно враховувати, що правове виховання не повинно бути повчальним, тому що неможливо сформувати у дітей ненасильницьке ставлення до інших людей, повагу до людини та її прав, якщо заняття будуть проводитися в авторитарному стилі.

Педагогічна тактика правовиховної діяльності вихователя як з дітьми, так і з їх батьками повинна будуватися не на категоричних судженнях, а на переконанні і доброзичливому обговоренні.

У практиці правовиховної діяльності педагогів неприпустимі впливи на дошкільників, що ображають їхню людську гідність, жорстокі покарання, грубі окрики і т.п.

Найбільш перспективним є проведення правовиховної роботи з дошкільниками на позитивних прикладах, стосовно яких у дітей виникає бажання наслідувати.

Роль педагога дошкільного навчального закладу як організуючого початку правового виховання в системі вихователь − дитина − батьки полягає не тільки у формуванні у дітей елементарних уявлень про правила поведінки, права та обов'язки, а й у створенні умов їх практичного застосування як в дошкільному навчальному закладі, так і в родині.

Правове виховання в дитячому саду відбувається більш успішно при використанні пошуково-експериментальних, ігрових, проблемних, практичних методів, що робить цей процес особистісно-значущим.

На заняттях з правового виховання дошкільнят доцільно використовувати види діяльності, в яких діти долучаються до рішення простих творчих завдань: відгадати, відшукати, розкрити секрет, скласти, змоделювати і т.п.

Мотиваційно-інформаційний, інформаційно-дійовий та контрольно-оцінювальний етапи програми націлюють на те, щоб дошкільнята з пасивних, бездіяльних спостерігачів перетворилися на активних учасників пізнання соціально-правового життя суспільства на власному досвіді в конкретних справах, вчинках.

ОСНОВНІ ЕТАПИ ПРОГРАМИ:

·Констатуючий

·Мотиваційно-інформаційний

·Інформаційно-дійовий

·Контрольно-оцінювальна діяльність

І. КОНСТАТУЮЧИЙ ЕТАП

Мета:визначення рівня правової культури і діапазону потреб усіх учасників правовиховного процесу для подальшої результативної роботи з дітьми протягом року (анкетування батьків, педагогів, діагностування дітей).

ІІ. МОТИВАЦІЙНО-ІНФОРМАЦІЙНИЙ ЕТАП

Мета:формування початкових знаннь з правової освіти, закріплювання та поширювання знаннь дитини про особистість, її місце в суспільстві та просторі (сім’я, суспільство, дім, улиця, місто, країна, материк, планета Земля); статус дитини як особистості та громадянина, права на життя та свободу; про документи, що підтверджують статус людини.

ЗаходиТермін виконанняВідповідальний
Оформлення інформаційних стендів з правової тематикиЩоквартальноВихователь – методист
Бесіда «Ознайомлення з декларацією прав дитини»ВересеньВихователі груп
Ігри з правового вихованняЩомісячноВихователі груп
Читання художньої літератури, зміст якої відповідає завданням правової освітиЩотижневоВихователі груп
Тематична виставка «Дошкільнята та їх права»2 рази на рікВихователі груп
Правова бесіда «Уроки чемності для хлопчиків та дівчаток»ЖовтеньВихователі груп
Словникова робота з правового вихованняПостійноВихователі груп
Заняття «Україна – моя держава»ЛистопадВихователі груп

ІІІ. ІНФОРМАЦІЙНО-ДІЙОВИЙ ЕТАП

Мета:надання дітямзнання про їх права, обов’язки; поглиблення уявлення про дітей про право на турботу та повагу в сім’ї, про сімейні цінності та традиції; формування розуміння того, що в своїй поведінці необхідно керуватися моральними нормами, знати доступні межі поведінки.

ЗаходиТермін виконанняВідповідальний
Заняття, які спонукають дітей до відкритості у стосунках, до позитивних вчинківЩотижневоВихователі груп
Психологічні ігри на розвиток емоційної сфериЩомісячноПрактичний психолог
Вивчення віршів з правовим змістомЩомісячноВихователі груп
Розвага «Люби і знай свій рідний край»Листопад,
Травень
Вихователі груп
Заняття спрямоване на виховання у дітей почуття власної гідностіЩотижневоВихователі груп
Дидактична гра «Я і моя сім’я»ЩомісячноВихователі груп
Діагностика рівня сформованості правових знань дітей2 рази на рікВихователь-методист
Психологічна гра «Сліпий та поводир»ЩоквартальноПрактичний психолог
Словникова робота з правового виховання (роз’яснення основних понять правознавства)ПостійноВихователі груп
Заняття на закріплення норм поведінки в транспорті, театрі та ін.ЩотижневоВихователі груп
Заняття на закріплення знань правил безпечної поведінки в природіЩотижневоВихователі груп
Тиждень прав дитини
"Свої права ти добре знай".
10-14 грудня 2018Вихователь-методист
Практичний психолог
Вихователі груп

ІV. КОНТРОЛЬНО-ОЦІННА ДІЯЛЬНІСТЬ

Мета:виявлення рівня знань та навичок дітей; оцінка стану дружніх відношень з однолітками та усвідомлення дітьми залежності дружніх відношень від поведінки кожної дитини; формування вміння кожної дитини оцінювати і контролювати дії однолітків та власні дії.

ЗаходиТермін виконанняВідповідальний
Розвага «Літературна вікторина» з використанням художніх творів, приказок, прислів’їв, що допомагають формувати знання з правових проблемКвітеньВихователь-методист
Дидактична гра «Одягни ляльку в національний одяг» спрямована на оволодіння культурою рідного краю та формування національної самосвідомостіКвітеньВихователі груп
Вікторина «Питання-відповідь», спрямована на застосування правових знань на практиціКвітеньВихователь-методист
Правова бесіда про норми поведінкиТравеньВихователь-методист
Дидактична гра «Ким я хочу бути»ТравеньВихователь-методист
Конкурс малюнків з правової тематикиТравеньВихователі груп

/Files/images/1303195573_prevyupravarus.jpg

Перелік основних нормативно – правових документів для планування роботи з правового виховання

Указ Презідента Ураїни про Національну програму правової освіти населення

Що потрібно знати про права

Кiлькiсть переглядiв: 738