• Ви знаходитесь тут:

  • Головна
  • Безпека дітей та батьків
/Files/images/rzne/Безпека.jpg

Батькам про здоров’я дітей

Дифтерія страшна хвороба, що зажила собі похмурої слави. Найчастіше вона вражала дітей. Хвороба ця поширена здавна, як смерч, шугала вона по землі, вбиваючи тисячі людей.

При дифтерії в горлі утворюються брудно-сірі плівки, які заважають хворому дихати. Протягом десятиліть єдиним засобом боротьби з цією хворобою було відсмоктування плівок через скляну трубочку. Але досить якогось необережного руху чи кашлю в хворого — і плівка потрапляє в рот лікареві. А це призводить до такого ж захворювання у нього самого. Історія знає випадки, коли лікарі, рятуючи дітей, самі заражалися дифтерією і помирали.

Наполегливі наукові пошуки увінчалися згодом відкриттям збудника дифтерії. Минуло ще з десяток років, і вчені винайшли протидифтерійну сироватку. Страшна хвороба почала відступати! А близько п’ятдесяти років тому здобуто ще одну перемогу: винайдено вакцину, що створює несприйнятливість організму до дифтерії.

Багато лікарів та вчених-медиків віддавало свої сили на боротьбу з дифтерією. Та найбільшої поваги заслуговують Едвін Клебс, Фрідріх Лефлер, Еміль Ру, Гастон Рамон та наші вітчизняні вчені — Яків Бардах, Василь Молчанов, Георгій Габричевський, Ніл Філатов...

Відзначаючи День медичного працівника, ми віддаємо данину тому подвигу, який твориться щодня, щогодини — і в лабораторіях, де вивчають причини й розвиток хвороб, намагаються винайти нові ефективні ліки, і на станціях швидкої допомоги, де завжди готові подати негайну допомогу хворому, і в поліклініках та лікарнях, де чуйні люди роблять все можливе для перемоги над різними захворюваннями.

Азбука здоров’я

Спробуйте подати на стіл зразу все, що дитина з’їдає протягом одного дня: стане тісно тарілкам, склянкам, блюдечкам. А виділіть-но з щоденного раціону тільки вітаміни, то матимете всього невеличке зернятко. І от без цього зернятка їжа втратить свою поживність. Більше того — без вітамінів навіть найдужча людина почне хворіти, у неї псуватимуться зуби, погіршуватиметься зір...

Менше ста років тому вчені розгадали цікаву таємницю.

З різних овочів, м’яса, молока, жиру вони зуміли виділити небачені досі речовини. Позначили їх буквами латинської азбуки. Речовину, відсутність якої викликає послаблення зору, назвали вітаміном А. Речовину, що є в свіжій капусті й овочах, позначили буквою С (це). Вітамін, котрий лікує пелагру, одержав назву РР (пе-пе), а той, що виліковує рахіт — D. Захисником від страшної хвороби бері-бері став вітамін В1 (бе прім). Отак і склалася азбука здоров’я.

Адже без вітамінів організм нездатний правильно засвоювати білки, жири, вуглеводи й мінеральні солі. Тільки ці чудодійні речовини є справжніми регуляторами процесів обміну в організмі людини. Можна було б ще чимало розказати про вітаміни, але в цьому немає потреби. Головне — це не забувати про нагальну необхідність споживати в достатній кількості продукти, багаті на вітаміни:

масло (вітамін А)

дріжджі (вітамін В1)

жовток (А, D, В1)

м’ясо (В1, В2)

печінка (А, D, В1, РР)

нирки (РР)

олія (D)

хліб грубого помолу (В1, В2).

Овочі та фрукти, зокрема шипшина, чорна смородина, лимони, настій з хвої мають багато вітаміну С.

Всі ці продукти вкрай необхідні в раціоні дитячого харчування. Однак напровесні різко зменшується кількість вітамінів навіть в овочах і фруктах, тому рекомендується давати дітям вітаміни, які випускає наша промисловість у вигляді цукерок та сиропів.

Безпека вашої дитини

Сучасне життя, особливо у містах, стає дедалі складнішим і небезпечнішим для дитини. Щільний потік транспорту на вулиці, "злочинці за кермом", що їдуть на червоне світло, "лагідні" незнайомці, ліфти, під'їзди... Як вберегти дітей від небезпеки? Єдиний вихід -виробити у неї навички безпечної поведінки.

Прогулянка — ідеальний час для цього. Звісно, 5-7-річні діти важко сприймають (або й зовсім не сприймають!) "голі" слова і поради про те, як поводитися у небезпечній ситуації. А розповідаючи дитині усілякі "жахи" про те, що з нею може статися, ви доведете її до неврозу. Що ж робити? Бавитись і програвати конкретні ситуації, які ви побачили на вулиці.

Кiлькiсть переглядiв: 1